Cenový tlak v odvětví dopravy v Evropě roste

Velký cenový tlak negativně ovlivňuje odvětví dopravy v Evropě. Zavedení zvýšených sazeb mýtného od 1. prosince 2023 v Německu již ovlivňuje výrobní náklady společností. Skutečná cenová exploze v tomto odvětví nás však teprve čeká.

Evropská asociace mezinárodních speditérů (ELVIS) AG upozorňuje, že nynější pokles celkového počtu najetých kilometrů nákladních vozidel v kombinaci se současným přebytkem nákladových kapacit a očekávaným poklesem prodejů může mít fatální následky. Vzhledem k tomu, že vozový park se v současnosti zmenšuje, jeho objemy již nebudou k dispozici v krátké lhůty v případě, že se trh začne zotavovat. Výsledkem tohoto procesu může být prudký růst cen na spotovém trhu a nedostatek nákladových kapacit.

Indikátor logistiky vytvořený Federální logistickou asociací (BVL) a institutom Ifo také nedává důvod k optimismu: v prvním čtvrtletí roku 2024 se podnikatelské klima v odvětví logistiky opět zhoršilo. Index klesl na 81,8 bodu.  Méně respondentů hodnotilo podnikatelskou situaci jako dobrou, více účastníků trhu však očekává obtižné pololetí.

Předstihové ukazatele, které jsou nyní k dispozici, nenaznačují otočení ekonomického trendu na začátku roku 2024. Situace se zakázkami se zhoršila ve všech sektorech ekonomiky a většina respondentů se domnívá, že portfolio zakázek je příliš malé.

Zdroj: trans.info