Blokáda ropných rafinérií ve Francii ohrožuje dodavatelské řetězce

Vícedenní protest odborů palivového odvětví ve Francii vede k chaosu v celé zemi. Dopravci varují před narušením dodavatelských řetězců, zejména pokud jde o přepravu čerstvých produktů.

7. října kvůli blokádě rafinérie došlo na mnoha čerpacích stanicích ropné společnosti TotalEnergies palivo. Tím způsobem začaly odbory francouzského petrochemického sektoru bojovat o vyšší mzdy. Stávky se zúčastnili členové odborů TotalEnergies a Esso-ExxonMobil a připojili se k ní pracovníci stanic sítě Argedis. Na podporu stávky ve Francii zablokovalo 10. října více než 1000 aktivistů belgický provoz TotalEnergies Petrochemicals Feluy.

Vláda ujistila, že Francie má strategické zásoby paliva na 90 dní spotřeby a vyhlídky na dodávky v následujících týdnech a měsících eliminují riziko trvalého nedostatku. Přitahování strategických rezerv však neřeší všechny problémy se zásobováním trhu paliv.

11. října francouzská vláda vyzvala k okamžitému zrušení blokády skladů pohonných hmot a pohrozila vojenskou intervencí. Během jednání 12. října mezi odbory a TotalEnergies stávkující důrazně odmítli návrh vedení na uvolnění zásob paliva.

Zdroj: trans.info