Aktualizované předpovědi jsou stále pesimističtější

Předpovědi růstu světové ekonomiky v roce 2022 se nadále zhoršují. Institut mezinárodních financí (IIF, Washington) nyní předpokládá, že globální HDP letos vzroste jen o 2,3 %. Připomeňme, že růst v roce 2021 činil 5,8 %. Ve vyspělých zemích bude růst HDP 2,1 %, v rozvojových zemích – 2,5 % (vyjma Číny – 1,5 %).

Nejsilněji revidovaná prognóza pro letošní rok je pro eurozónu – ze 3 % na 1 %.

Prognóza pro Rusko je také negativnější než většina ostatních odhadů: pokles o 15 %. HDP Ukrajiny se sníží o 35 %, což ovlivní další země v regionu, které budou čelit zpomalení hospodářského růstu.

IIF očekává v roce 2022 pokles čínského HDP ve druhém čtvrtletí o 2,4 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a růst o 3,5 % (oproti 5,1 % v předchozí prognóze).

Ratingová agentura Moody’s včera také aktualizovala svou makroprognózu – očekává se, že vyspělé ekonomiky letos porostou o 2,6 %, rozvojové pak o 3,8 %. Předchozí prognóza počítala s růstem o 3,2 % a 4,2 %. Agentura zatím neočekává recesi v žádné ze zemí skupiny G20, nicméně podotýká, že agresivní měnové zpřísnění může zvýšit rizika takového scénáře.