Čínské úřady oznámily nejvýznamnější uvolnění omezení proti koronaviru od začátku pandemie, která byla zavedena jako součást politiky „nulové tolerance“ viru. Hlavním principem pro jejich zavádění bude nyní minimalizace „vysoce rizikových“ zón, které při zjištění případů nákazy COVID-19 budou podléhat karanténnímu režimu místo toho, aby se příslušná opatření zaváděla pro celé okresy a města.
V souladu s novými pravidly se „vysoce rizikové“ oblasti budou omezovat na jednotlivé budovy nebo dokonce místnosti a patra a také domácnosti a nesmějí se „libovolně rozšiřovat na čtvrti a města“. Místní úřady musí také zrušit karanténu, pokud do pěti dnů nebudou hlášeny žádné nové případy.
Oslabení sanitárních opatření předcházely protesty proti koronavirovým omezením a také pokles podnikatelské aktivity v Číně, což ovlivnilo i zahraniční obchod země: vývoz Číny v listopadu meziročně klesl o 8,7 %, dovoz – o 10,6 %.
I přes ekonomické ztráty se úplné zrušení protikovidových omezení potrvá ještě dlouho, odhaduje Capital Economics. Proces bude brzdit nízká proočkovanost mezi staršími lidmi a také nutnost snížit tlak na zdravotní systém v případech „sekundárního“ nárůstu počtu případů.
V důsledku uvolnění restriktivních opatření může dovoz do Číny poporůst díky částečnému oživení spotřebitelské poptávky, zatímco export bude záviset především na globální situaci: při slabé poptávce v důsledku zpomalení ekonomického růstu v jiných zemích se dynamika dodávky do zahraničí může zůstat v následujících obdobích záporná.