Šéfové Světové banky a MMF oznámili riziko globální recese

Globální ekonomiku by mohla příští rok ohrozit recese, řekl prezident Světové banky David Malpass na společné diskusi s šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalinou Georgievou, píše agentura Reuters. Georgieva s ním souhlasila.

Podle prognóz MMF bude růst světové ekonomiky v letošním roce 3,2 % (v roce 2021 byl růst 6 %), v roce 2023 zpomalí na 2,7 % (o 0,2 procentního bodu (pb) méně, než tomu bylo v červnové aktualizaci prognózy fondu).

Fond poukazuje na vysoká rizika dalšího zpomalení růstu – s 25% šancí to budou méně než 2 % a třetina světové ekonomiky bude letos nebo příští rok čelit recesi kvůli propadu ekonomik USA, zemí eurozóny a Číny.

MMF zhoršil svou předpověď pro Čínu – nyní se očekává růst HDP v letošním roce o 3,2 %, v příštím roce o 4,4 %.

Naopak prognóza pro Rusko se zlepšila na minus 3,4 % v letošním a minus 2,3 % v příštím roce (plus 2,6 pb a 1,2 pb oproti minulé prognóze).

Fitch v září snížila svou prognózu růstu globálního HDP v roce 2022 na 2,4 % z předpokládaných v červnu 2,9 %. Podle analytiků jsou vyhlídky globální ekonomiky vážně ovlivněny energetickou krizí v Evropě, vysokou inflací a zrychlením zpřísňování měnové politiky ve světě.

Podle prognózy Fitch do konce tohoto roku vstoupí eurozóna a Spojené království do recese a v polovině roku 2023 začne v USA mírný hospodářský pokles. Meziroční růst HDP v eurozóně a ve Spojených státech se v roce 2023 bude blížit 0 %.