Tarify pro silniční dopravu v Evropě se za rok téměř zdvojnásobily

Tarify pro silniční dopravu v Evropě rok od roku rostou, jejich pokles se jen těžko očekává, hlavní tahouni jejich růstu s námi zůstanou ještě dlouho, píší polští experti platformy Trans.eu.

Podle nástroje Metrix, který analyzuje hlavní přepravní ukazatele na základě nabídek na burze Trans.eu, činila letos v březnu průměrná sazba za celovozovou přepravu zásilek (FTL) z Polska do Německa 1160 eur. To je zhruba o 15,2 % více než v únoru letošního roku a o 17 % více než v lednu letošního roku. Meziročně byl růst v březnu až 40 % (!).

Jaké jsou důvody této situace a co očekávat dále?

Cena paliva

Hlavním hnacím motorem tohoto cenového skoku byly samozřejmě neustále rostoucí ceny pohonných hmot. V Polsku jste před rokem, v březnu 2021, se muselo platit něco přes 5 PLN za litr benzinu a zhruba stejně za naftu. 30. března 2022 se cena motorové nafty zvýšila na 7,66 PLN/l.

Vzhledem k vysokému napětí ve světě v důsledku situace na Ukrajině nelze očekávat výrazný pokles ceny ropy, která v průběhu roku rychle rostla a na níž přímo závisí cena pohonných hmot. V prvních 4 týdnech války se ropě podařilo překročit 100 USD za barel a dosáhla 130 USD, klesla na přibližně 100 USD, vrátila se na 120 USD, stabilizovala se těsně pod 110 USD. Takové výkyvy pravděpodobně udrží ceny pohonných hmot na vysoké úrovni.

Volatilita cen pohonných hmot může vést k situaci, kdy se přepravní tarify neaktualizují čtvrtletně, nýbrž měsíčně nebo dokonce týdně.

Nedostatek řidičů

Dalším faktorem přispívajícím k dynamickému růstu sazeb je nárůst nákladů dopravních společností v důsledku nárůstu mezd řidičů. Podle Polského centrálního statistického úřadu nárůst průměrného měsíčního platu řidiče v únoru meziročně tvořil 12,4 %.

Rostoucí mzdy jsou způsobeny nedostatkem řidičů na trhu, což znamená, že společnosti musejí soutěžit o snižující se nabídku profesionálních řidičů. Evropská komise odhaduje, že v evropské části kontinentu chybí 400 000 řidičů.

Tento nedostatek začal být obzvláště akutní během roku 2021, kdy ekonomické oživení způsobilo zvýšení poptávky po dopravních službách, což přirozeně vedlo k vyšším sazbám.

Problém nedostatku kvalifikovaných řidičů kamionů se bude jen zhoršovat. Polskou dopravu silně zasáhl začátek války na Ukrajině. Jen v mezinárodní dopravě měli polští dopravci 110 000 řidičů z Ukrajiny. Organizace Transport and Logistics Poland odhaduje odliv ukrajinských řidičů, kteří odjeli bránit svou vlast, na zhruba 30 %. Asociace mezinárodních silničních dopravců (ZMPD) tvrdí, že až 50 % ukrajinských řidičů kamionů by mohlo opustit Polsko.

Kvůli napjaté situaci na východě hrozí i úbytek běloruských řidičů, kteří jsou druhou největší skupinou zahraničních řidičů kamionů.

Co bude dál?

Následující měsíce mohou být podle mínění odborníků pro celý dopravní trh velmi těžké. Hromadění problémů značně utlumilo naděje na stabilizaci situace. Rádi bychom věřili, že se dopravní průmysl opět rychle přizpůsobí novým okolnostem, zvláště když jeho problémy jsou výzvou pro celé evropské hospodářství.

Zdroj: trans.eu