Levné výrobky z Číny „šokují“ světovou ekonomiku

Podle deníku Wall Street Journal (WSJ) Čína zvyšuje výrobu zboží, která převyšuje domácí poptávku, aby vyřešila své ekonomické problémy. Země po celém světě zažijí druhou vlnu čínského dovozu. Poslední vlna čínských výrobků vedla ke zbankrotování některých továren na Západě.

Světová ekonomika před 20 lety, koncem 90. a začátkem nultých let, zažila „čínský šok“ – prudký příliv levných výrobků z Číny. Ekonomové tvrdí, že situace by se mohla brzy opakovat, protože Peking zvyšuje vývoz, aby oživil svou ekonomiku. Čínské továrny již nyní vyrábějí více automobilů, spotřební elektroniky a techniky, než je potřeba pro domácí spotřebu. V první vlně pomohl zvýšený vývoz Číně udržet inflaci na nízké úrovni. Ekonomové očekávají, že podruhé bude deflační efekt silnější, protože nebude kompenzován čínskou poptávkou po komoditách.

Země Evropské unie, USA a Japonsko, které nechtějí, aby se situace opakovala, vyčlenily miliardy na podporu výroby a zvažují také zvýšení cel na čínské zboží. Podle ekonomů by opakování situace mělo destruktivnější účinek, protože Čína nyní konkuruje ve výrobě vysoce technologických produktů.

Čínská ekonomika v roce 2023 vzrostla o 5,2 %, což je na poměry země málo. Ukazatele čínského obchodu za leden až únor výrazně překonaly očekávání: vývoz vzrostl meziročně o 7,1 % na 528 miliard USD, dovoz o 3,5 % na 402,85 miliardy USD. Částečně to je důsledkem nízké základny na začátku roku 2023, ale s přihlédnutím k tomu analytici v průměru očekávali růst vývozu o 1,9 % a dovozu o 1,5 %.